ФУНКЦІЇ ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ ТА ЇЇ РОЛЬ У НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОМУ ПРОЦЕСІ
Бібліотека сьогодні – це бібліотечно-інформаційний центр. Навчально-виховний процес закладу освіти повинен бути спрямований на виховання в учнів культури та творчості, забезпечувати саморозвиток особистості, духовний розвиток, навчити їх мистецтву жити. Саме у цьому процесі має брати участь шкільна бібліотека.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В БІБЛІОТЕЦІ
Перед записом в бібліотеку читач повинен ознайомитися з правилами користування бібліотекою і підтвердити своє зобов'язання підписом на читацькому формулярі:
– Не виносити з бібліотеки книги, які не записані у формулярі.
– Бережливо ставитися до друкованих творів та інших носіїв інформації.
– Користуватись цінною, в єдиному примірнику літературою, довідниками тільки в читальному залі.
– При одержанні друкованих видань з бібліотечного фонду читач повинен переглянути їх у бібліотеці і у випадку знаходження пошкоджень попередити про це бібліотекаря.
– Розписатися в читацькому формулярі за кожне видання.
– Художня література видається у кількості не більше 3-х примірників строком на 15 днів.
– У разі пошкодження або втрати видання читач повинен замінити його аналогічним та внести грошове відшкодування ринкової вартості.
– Не порушувати порядку розстановки книг у фонді.
– На початку навчального року проходити переатестацію.
– У разі вибуття зі школи повернути до бібліотеки видання, які числяться за читачем.
– Читачі мають дотримуватись в бібліотеці тиші і порядку, не заносити портфелі, сумки, та верхній одяг.
– За порушення правил користування бібліотекою читач може бути позбавлений права користуватися всіма пунктами видачі літератури.
2023 рік бібліотека нашого ліцею розпочала з приємного подарунку - комплекту літератури (11 книг) від Рогатинської МТГ в рамках програми розвитку та функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя громади на 2022-2025 роки.
В бібліотечному колі зустрілись книголюби: дегустували книги, настрій 2023 року, горішки, літературні ігри та смаколики.
Книга рятує душу від здерев'яніння...
(Т. Шевченко)
Міжнародний день дарування книг у ліцеї. Подарувавши книгу бібліотеці, учні стали учасниками безпрограшної лотереї і дуже зраділи подарункам!
2009 році у різних країнах світу вперше стартувала цікава акція – Всесвітній день читання книжок вголос.
Всесвітній день читання – визначна подія, яку проводять вже в 173 країнах світу. Дата флеш-мобу щороку змінюється, у 2020-му акція випала на 5 лютого.
Учні 4-х класів сьогодні були гостями в класах своїх молодших друзів: розповіли їм про Всесвітній день читання вголос та читали цікаві та повчальні оповідання.
Тобі Україно, мій мужній народе,
складаю я пісню святої свободи.
Усі мої сили і душу широку
Й життя я віддам до останнього кроку,
А би ти щаслива була, Україно,
Моя Батьківщино!
23 січня бібліотекарем спільно з вчителем історії Боренько І.В. та учнями 6-а класу був проведений Урок Соборності та Свободи, під час якого учні згадали про січневі події в історії України.
Українська писанка,
Як дитяча пісенька,
Як бабусина казка,
Як матусина ласка.
Сяду собі скраєчку,
Розмалюю яєчко:
Хрестик, зоря, віконце-
Стане воно, мов сонце!
Великдень - одне з найстаріших і найголовніших християнських свят, до якого готувались і в шкільній бібліотеці. Усі маленькі відвідувачі бібліотеки мали можливість розфарбувати "писанку". Такими символами свята ми оформили великоднє дерево. Учні старших класів долучились до створення тематичної стінівки.
"Казка - це те золото, що блищить вогником в дитячих оченятах"
(Г. К. Андерсен)
Дитячі книги - це не тільки література, коли всім смішно, кумедно або забавно, і не коли все просто і наочно, яскраво і привертає увагу, а коли за допомогою художніх образів, зрозумілих дітям, розповідається про життя, тобто в правильній дитячій літературі перед нами, перш за все, постає яскрава картина світу в різних життєвих ситуаціях.
Починаючи з 1967 року з ініціативи і за рішенням Міжнародної ради з дитячої книги 2 квітня, в день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена, весь світ відзначає міжнародний день дитячої книги, підкреслюючи тим самим важливу роль дитячої книги у формуванні духовного і інтелектуального обличчя нових поколінь Землі.
Учні других класів мали нагоду полинути у захоплюючий світ дитячої книги.
Людина є лише гостем на цьому світі. Вона приходить і відходить. Залишається тільки пам’ять. Та найважче змиритися з тим, коли не стає тих, які здаються живішими за всіх живих. Таким був В'ячеслав Чорновіл – завжди усміхненим, позитивним, енергійним, щирим, з іскрами в очах. Це був потужний державний, громадський, політичний діяч, журналіст, народний депутат України першого-третього скликань, один із лідерів українського правозахисного руху, багаторічний лідер Народного Руху України, Герой України.
25 березня минуло 19 років від дня трагічної загибелі видатного політичного діяча В'ячеслава Чорновола. У грудні йому виповнилося б 80... Імовірно, якби авторитетний і принциповий рухівець був живий, Україна була би дещо іншою державою. У шкільній бібліотеці лунали цитати Чорновола, які є актуальними сьогодні.
День поезії весь світ відзначає світлого березневого дня, коли земля вже прокинулася від зимової скутості, весна набирає силу, а душа проситься в політ.
21 березня День поезії відзначається невипадково. Адже це ще і період рівнодення, символічного оновлення природи і творчого злету людського духу.
Свято було засновано ЮНЕСКО в листопаді 1999 року. І вперше Всесвітній день поезії пройшов у 2000 році в Парижі. В Україні всесвітній день поезії почав відзначатися з 2004 року.
Його метою стало втілення нового імпульсу і визнання національних, регіональних і міжнародних поетичних рухів, розвиток мовного розмаїття та підтримка зникаючих мов завдяки віршам.
Вважається, що найперші вірші були написані задовго до нашої ери, понад 4 тисячі років тому. Їхнім автором була аккадська принцеса і поетеса-жриця Ен-хеду-ана, яка в своїх поетичних творах оспівувала місячного бога Нанні.
Поезія, як зовсім універсальна мова, здатна об'єднувати різні народи, культури і країни, і допомагає людям у всьому світі легше порозумітися. Протягом багатьох століть людські думки і почуття, виражені в поетичній формі, доводять, що, незважаючи на нашу відмінність, всі ми дуже схожі, відчуваємо, переживаємо і говоримо про однакові почуття й емоції.
Всесвітній день поезії, виведений в окреме свято, дозволяє замислитися про здатність віршів і рим пробуджувати в людині її творчі здібності.
У наш час на честь свята проводяться різні поетичні виступи, концерти, авторські читання, семінари. Готуються цікаві і пізнавальні сценарії Дня поезії в бібліотеках, школах, будинках культури та інших установах культури й освіти, щоб залучити якомога більше людей до розвитку поетичного слова, повернення до традицій поетичних читань, а також заохочення молодих поетів і видавничої справи.
10 цікавих фактів, пов'язаних, з поезією
1. Найдавніші вірші з'явилися у ХХІІІ ст до н. е. Їхній автор - аккадська принцеса і жриця Ен-Хеду-Ана. Вона писала про богів.
2. У Китаї поетів страчували за сумну поезію. Ідея такої цензури належала імператору Цяньлун. Він правив у XVIII ст. Сумними вважали вірші, у яких згадували минулі досягнення маньчжурської династії, до якої належав імператор.
3. Одну поезію можна було прочитати 2 848 способами. Поезію-паліндром, створила китайська поетеса Су Хуей у ІV ст. Поезія представляла квадрат з ієрогліфів розміром 29×29. Цю поему можна прочитати, переходячи квадратом вправо або вліво, по горизонталі, вертикалі і навіть діагоналі.
4. Найбільше цитують поета Вільяма Шекспіра. Десята частина оксфордського цитатника має рядки його сонетів, комедій і трагедій. За цитуванням перевершує Шекспіра лише Біблія.
5. Кубинський поет Хуліан дель Касаль помер від сміху. Хоча свої вірші він писав у песимістичній манері. Поет вечеряв з друзями, один з них розповів анекдот. У Касаля почався напад неконтрольованого сміху. Це викликало розшарування аорти, кровотечу і раптову смерть.
6. Англійський поет Данте Россетті в труну дружини поклав неопубліковані поеми. Через кілька років йому запропонували видати книгу, але поет не зміг відновити вірші по пам'яті. Тоді тіло дружини ексгумували. Згодом поеми опублікували.
7. В Амстердамі поет читає вірші на церемонії похорону. Це стосується самотніх людей. Їх поховання організовує муніципалітет. Він наймає поета, який складає на честь померлого вірші.
8. Австрійського поета Райнера Марію Рільке до п'яти років одягали у дівочі сукні. Він народився у родині, де до цього у віці двох тижнів померла дочка. Тому два з шести його імен, Рене і Марія, були жіночими. Мати також одягала Рільке у дівочі сукні і грала з ним, як з дівчинкою.
9. Поет Генріх Шиллер черпав натхнення від запаху гнилих яблук. Тарілка з ними завжди стояла у його кабінеті, коли він працював.
10. Володимира Маяковського звинувачували у шахрайстві. Причиною стали його вірші у манері "драбинкою". Суму гонорару поетові визначали за кількістю рядків.
Нації вмирають не від
інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову.
Ліна Костенко
Міжнародний день рідної мови — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.
Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову, як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того організація вважає що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.
Мова - це наша неоціненна спадщина, з нею ми не розлучаємося протягом усього життя. Вона багатогранна, ніжна, чиста. Повна сил, як кремезний дуб широколистий, якому рости, рости і не в’янути.
Багатство рідної мови показали учні 5-Б класу, провівши тематичний флешмоб. Також учні дізналися багато цікавого та нового, взяли участь у мовознавчій вікторині. Заходи були організовані шкільним бібліотекарем спільно з вчителем української мови та літератури - Луцак М.В.
День Святого Валентина ще іменують Днем усіх закоханих. Свято активно відзначається молоддю щорічно 14 лютого. День Валентина прийшов до нас з-за кордону і дуже скоро став одним з найпопулярніших молодіжних свят. В цей день учні 8-Б класу дізнались багато цікавого про це свято під час проведення виховної години бібліотекарем школи (традиції святкування в різних країнах, символіку, історію виникнення свята). Також учні читали поезії про кохання, власноруч створили колаж "Я тебе кохаю різними мовами світу".
В приміщенні бібліотеки була організована виставка присвячена цьому дню.