Мандрівка в гори

 

Переконана, що подорожі - це можливість відвідати нові місця, побачити неймовірні краєвиди, доторкнутися до духовних скарбів нашої української землі. Кожна мандрівка дарує багато знань, безліч спогадів та емоцій.

  Цього разу учні 8-а класу разом з класним керівником Звіришин Х.В. та заступником директора школи з методичної роботи Собко Н.О. та батьками відвідали гори Карпати, а саме Гуцульщину - один із найдавніших регіонів в Українських Карпатах. Відомо, що тут у ХІІІ-ХІV століттях було розвинене тваринництво. Основну виробничу ланку становила велика селянська сім'я - община, що складалася з кількох подружніх пар. Селились такі общини окремими групами, тому села в нашому сучасному розумінні в той час не існувало. Окремі садиби були розкидані по горах і долинах на великих відстанях, навіть 4-5 км одна від одної.

Спершу ми побували у хаті-музеї кінофільму «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова, яка розміщена у Верховині.

Усі відвідувачі музею можуть тут переглянути фільм і ознайомитися з історією створення кінострічки. Музейна експозиція представляє речі, пов'язані з фільмом. Цікавим експонатом є весільна Гугла, в якій був одягнений головний герой фільму Іван (Іван Миколайчук). На стінах висять світлини артистів фільму.

Етнографічний центр Гуцульщини, колишнє Жаб'є, що розкинулося на берегах славетної річки Чорний Черемош серед мальовничих карпатських панорам. Тут Вас гостинно запрошують на концерт-екскурсію в приватний гуцульський музей побуту та музичних інструментів їм. Романа Кумлика. У хаті-музеї кінострічки «Тіні забутих предків» можна дізнатися про велику гуцульську любов Івана та Марічки, а також сфотографуватися в гуцульському одязі.

Згодом ми вирушили у селище Криворівня.

«Українські Афіни» - казкове село, приваблює мальовничою природою і багатьма музеями: І.Франка, М.Грушевського, місцевої письменниці і художниці Параски Плитки-Горицвіт та музеєм гуцульської господарки «Хата-ґражда», в якому знімали знаменитий фільм «Тіні забутих предків».

За неповторну красу Криворівню полюбили І.Франко, Л.Українка, Г.Хоткевич, М.Коцюбинський та багато інших видатних людей.

За рекомендацією відомого етнографа Володимира Гнатюка, який називав Криворівню «Українськими Афінами», Іван Франко приїхав сюди уперше у 1901 році. Спочатку Іван Франко зупинявся у гуцула Проця Мітчука, якого називали знахарем, бо він умів лікувати людей і тварин, знав і шанував гуцульську старовину. А з 1906 року Франко жив у хаті Василя Якіб'юка - відомого різьбяра, доброго знавця народної медицини і фотографа-самоука.

Незабаром ми завітали до «Хати-ґражди».

У ХІХ-ХХ століттях тут проживали Палій і Параска Харуки. Часто до Харуків приходили Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Володимир Гнатюк, які відпочивали у Криворівні та збирали етнографічні матеріали. У 1964 році  хату-ґражду було використано під час зйомок кінофільму «Тіні забутих предків». У 1993 році споруду відреставрували і через рік під час Першого світового конгресу гуцулів тут було відкрито музей.

Дорогою додому ми насолоджувалися чарівною красою українських Карпат, ділилися враженнями, а їх було море!

Мандрівка у Карпати подарувала нам багато радості, зачарувань. Ми почерпнули багато нового і цікавого про видатних українських діячів культури та мистецтва, відпочили на лоні природи. Отож, радимо всім відвідати Криворівню, Верховину, хату-ґражду. Повірте, ви не пошкодуєте!

Дякуємо за поїздку нашим вчителям та дирекції школи, які сприяли в організації, а також міському голові С.Насалику за виділене пальне.

 Софія Микитюк, учениця 8-а класу.